Testovi mobitela

EVOLVEO Strongphone Q6

Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6 Strongphone Q6
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 04-2016
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat4
Dimenzije uređaja (mm) 147 x 76 x 12
Masa uređaja (g) 215
Operativni sustav Android 5.1 Lollipop
Chipset Snapdragon 410
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 306
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 294
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 1 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8,1 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 2 megapiksela (1600 x 1200)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 1280 x 720
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Da
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 3000
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno IP67, Gorilla Glass 3
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 36
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test AnTuTu (bodova) 25655
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1799 kn
Info Mobis electronic


01 / 6188 514
http://www.mobis.hr/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Teškaš
Autor: Ilija Gavrić

Mobitel otporan na sve uvjete, pa i padove, a opet cjenovno dostupan

25.04.2016.

 

Nakon modela Q7 na test nam je došao još jedan mobitel iz tvrtke Evolveo. Ovoga puta se radi o modelu Strongphone Q6. Već i samo ime govori da je i ovaj mobitel „jak“, tj. otporan na vodu, prašinu i padove, a opet za pristupačnu cijenu. Kakav se ovaj mobitel pokazao pri svakodnevnom korištenju, pročitajte u nastavku testa/recenzije Evolveo Strongphone Q6.

Sadržaj pakiranja

Evolveo Strongphone Q6 dolazi u malo većoj kutiji unutar koje se nalaze uređaj, punjač, USB kabel (dužine 100 cm) te igla za vađenje SIM kartica i mali USB adapter. U paketu ne dolaze slušalice. Svrha USB adaptera je da možete mobitel puniti s bilo kojim drugim punjačem. Ne radi se ovdje o USB-C adapteru već o činjenici da je mobitel gumiran i ima zaštitu na otvoru za USB pa onda ovaj adapter dođe kao svojevrsni produžetak USB kabela.

Ergonomija, dizajn i izrada

Q6 dimenzijama mjeri 147 x 76 x 12 mm i teži impresivnih 215 grama. Čak je i iz samih dimenzija i mase vidljivo da se ovdje radi o nešto robusnijem mobitelu. Dizajn karakteriziraju ravne, „oštre“ linije s tek malim zaobljenjima. Možemo reći, slično kao i kod modela Q7. No ovdje se radi ipak o nešto drugačijem pristupu. Čitav uređaj je izrađen od plastike dok su rubovi uređaja (gornja, donja, lijeva i desna strana) gumirani. No bez obzira na to, uređaj je dosta sklizak.

 

Na prednjoj strani se nalazi 5“ ekran ispod kojeg su se smjestile 3 kapacitivne tipke (zadnje aplikacije, home, nazad), dok se iznad ekrana nalazi slušalica, prednja kamera i senzori. Kapacitivne tipke su dosta velike i imaju pozadinsko osvjetljenje, ali nemaju vibracijski odziv. Prostor iznad i bočno od ekrana je nešto lošije iskorišten te uređaj ima malo veći „rub“ na tim područjima. Na desnoj strani uređaja se nalazi tipka za paljenje/gašenje dok su se ispod nje smjestila dva utora za SIM, odnosno SIM/microSD karticu. Oba utora su zaštićena gumenim poklopcima. Na lijevoj strani uređaja se nalazi SOS gumb, a ispod njega su smještene tipke za pojačavanje/stišavanje glasnoće. Pri dnu uređaja se nalazi utor za USB kabel, koji je također skriven iza gumenog poklopca. Na dnu uređaja, također iza gumenog poklopca se nalazi utor za slušalice. Na vrhu uređaja je mali prorez, za već zaboravljene vezice. Već smo rekli da su bočne stranice uređaja gumirane, a shodno tome su i same fizičke tipke gumirane. Zbog toga su malo tvrđe i potrebno ih je malo jače stisnuti.

 

Stražnja strana mobitela je malo zaigrana, tj. razbijena je na tri dijela. Gornji i donji dio uređaja posjeduju blagu teksturu koja je utisnuta u plastiku dok je središnji dio uređaja gladak. Skroz pri vrhu se nalazi 8-megapikselna kamera pored koje je smještena LED bljeskalica, a pri dnu uređaja se nalazi zvučnik.

Uređaj posjeduje IP67 certifikat što znači je otporan na vodu i prašinu. Pored toga uređaj je otporan na padove. Zbog nešto većih dimenzija rukovanje uređajem s jednom rukom je nešto teže, a jedino problem predstavlja glatka plastika.

Ekran i tipkovnica

Evolveo Q6 posjeduje IPS ekran dijagonale 5“ s HD rezolucijom (1280 x 720 piksela) (~294 ppi). Kutovi gledanja su dosta dobri, premda nisu na razini puno skuplje konkurencije, ali treba uzeti u obzir i cijenu uređaja. Prikaz na ekranu je dobar, a uzvrat boja je također dobar, pikselizaciju bi moglo primijetiti nešto oštrije oko, ali većina ljudi to neće primijetiti. Pozadinsko osvjetljenje je dosta jako, ali je prikaz po dnevnom svjetlu nešto slabiji.

Uređaj dolazi s Google tipkovnicom koja nije doživjela nikakve promjene. Moguće je birati između 4 različite teme za tipkovnicu, a ovisno o temi na tipkovnici se vidi ili ne vidi razmak između slova. Tipkovnica je poprilično jednostavna, a samo prvi red slova nudi brojeve kojima se pristupa dužim pritiskom na određenu tipku. Postavke tipkovnice su također dosta jednostavne te imate mogućnost uključiti/isključiti vibraciju i zvuk tipkovnice, predviđanje riječi, automatsko pisanje velikog slova, blokiranje uvrjedljivih riječi, automatsko ispravljanje te pisanje kretnjama. Samo pitanje po tipkovnici je dosta dobro zbog 5“ ekrana pa su i slova dosta velika tako da možete bez problema tipkati i duže poruke.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Evolveo Strongphone Q6 dolazi s čistim Android 5.1.1 operativnim sustavom. Sami operativni sustav nije doživio nikakve promjene, tj. nema nepotrebnih aplikacija, home launchera i sličnog. S obzirom na procesor i RAM mobitel radi dobro, ali nekad zna zaštekati prilikom rada ili sporije učitati aplikaciju. A to nekad zna zasmetati tijekom rada.

Zaslon zaključavanja je prilično jednostavan te ispod ekrana nudi tri prečaca (ulazak u aplikaciju telefon, otključavanje mobitela, pokretanje kamere). Kada otključate mobitel dočeka vas standardni početni ekran sa satom te ikonama, a na početne ekrane možete dodavati razne aplikacije ili widgete.

 

Dugim pritiskom na neki od početnih ekrana se ulazi u postavke početnih ekrana i ladice s aplikacijama. U postavkama možete promijeniti pozadinsku sliku, dodati widget, uključiti/isključiti traku za pretraživanje, efekt listanja ekrana, oznake aplikacija te veličinu mreže na početnom ekranu. U postavkama vezanim za ladicu s aplikacijama možete odabrati način prikaza (stranice, lista), način sortiranja (abecedno, po broju pokretanja, vremenu instalacije). No u ladici s aplikacijama nije moguće aplikacije smjestiti u mape, a bez obzira na veličinu mreže početnih ekrana, mreža u ladici s aplikacijama je 4x5.

Traka obavijesti također nije doživjela nikakve promjene. Povlačenjem s jednim prstom se prikazuju obavijesti a kada još jednom povučete traku (ili kada ju povučete s dva prsta) prikazuju se brze postavke. U brzim postavkama je moguće podesiti svjetlinu ekrana, uključiti/isključiti Wi-Fi, Bluetooth, Zrakoplovni način, automatsku rotaciju, mobilni internet, svjetiljku, GPS, emitiranje zaslona i Wi-Fi hotspot. Nažalost, raspored ovih postavki nije moguće mijenjati niti je moguće dodavati druge postavke.

 

Brzina pokretanja uređaja iznosi 36 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacija kontakti je imenik i u njoj se nalaze svi vaši kontakti. Aplikacije ima 3 dijela. U prvom dijelu su Favoriti ispod kojih se nalaze najčešće kontaktirani brojevi/osobe. U drugom dijelu su svi vaši kontakti poredani abecednim redoslijedom, a u postavkama možete postaviti da vam kontakte slaže po imenu ili po prezimenu, a u trećem dijelu su Grupe. Kontakte je moguće spremati na telefon, SIM karticu ili mail račun s kojim je mobitel povezan. Na dnu ekrana u svakom dijelu se nalazi ikona za dodavanje novog kontakta.

Za pozivanje je zadužena aplikacija Telefon. Kada uđete u aplikaciju, na vrhu se nalazi traka za pretraživanje, ispod se nalazi zadnji broj/kontakt s kojim ste razgovarali, a ispod favoriti i najčešće kontaktirani brojevi. Pomicanjem ekrana u lijevo prikazuje se povijest poziva, a još jednim pomicanjem ekrana prikazuju se svi kontakti. Na dnu svakog ekrana se nalazi ikona za numeričku tipkovnicu. Uređaj posjeduje i „pametno biranje“ tako da možete brzo naći osobu koju želite nazvati.

Prilikom testiranja nismo imali nikakvih problema sa signalom. Zvuk u slušalici je dosta glasan i čist, kao i preko vanjskog zvučnika. Sugovornika smo čuli dosta jasno i glasno, a sugovornici se nisu žalili da nas ne čuju.

 

Na uređaju ne dolaze aplikacije za društvene mreže. U Play Trgovini postoje besplatne aplikacije za društvenu mrežu koju koristite. Mi smo isprobali Facebook aplikaciju. No na ovom mobitelu učitavanje vijesti je trajalo malo duže.

E-mail i poruke

Uređaj dolazi s jednom aplikacija za mail – E-pošta. Kod postavljanja maila, u aplikaciji je moguće odabrati učestalost sinkronizacije. Sama aplikacija podržava rad s više mail računa, a brzina rada aplikacije je dosta dobra, bez zastajkivanja.

 

SMS poruke su prilično standardne i nisu doživjele nikakve promjene. SMS poruke se slažu kao razgovori, kronološkim redoslijedom. Kao što smo to naviknuli od uređaja na Androidu 5.1, ikonica za novu poruku se nalazi na dnu ekrana te prati „filozofiju“ s ikonama za novi kontakt i numeričku tipkovnicu.

Procesor, memorija

Evolveo Q7 posjeduje Qualcomm Snapdragon 410 procesor s 4 jezgre takta 1,2 GHz i Adreno 306 GPU, a tu je i 1 GB RAM-a. Sličnu konfiguraciju posjeduje i model Q7. Navedena konfiguracija u današnje vrijeme ne djeluje previše impresivno, ali trebamo u obzir uzeti i cijenu ovog uređaja.

 

Uređaj dolazi s 8 GB interne memorije a krajnjem korisniku je dostupno 4,1 GB. Ukoliko vam to nije dosta, uređaj posjeduje utor za microSD karticu, ali u tom slučaju se gubi utor za drugu SIM karticu.

Benchmark test

Kao i svaki uređaj na testu, tako smo i ovaj podvrgnuli benchmark testiranju. Samo testiranje smo odradili pomoću aplikacija Quadrant Standard, Vellamo i AnTuTu.

 

Sa Quadrant Standardom smo ostvarili 13.478 bodova (Q7 8.081 bod). Sa Vellamo aplikacijom na Metal testu smo dobili 831 bod (Q7 632) a na HTML testu 1423 bodova (Q7 1439). S AnTuTu aplikacijom smo ostvarili 25.655 bodova (Q7 19.566).

Baterija i trajanje

Evolveo Strongphone Q6 posjeduje bateriju kapaciteta 3000 mAh, a baterija nije izmjenjiva. Autonomija baterije je prosječna. Tijekom testa, pri normalnom korištenju smo obavili par poziva, dopisivali se preko Vibera i WhatsAppa, provjeravali mail, snimili par fotografija te malo surfali internetom. Pri takvom korištenju baterija nam je trajala od 7 ujutro do 22-23h navečer. Nešto „štedljivijim“ korištenjem baterija bi mogla izdržati i više od 1 dana.

Multimedija, FM radio, glazba

Galerija za pregledavanje fotografija je poznata s drugih Android uređaja te ima mogućnost pregleda po albumima, lokaciji, vremenu, osobama ili oznakama. Kada pregledavate pojedinu fotografiju, možete ju odmah poslati a program pamti zadnji program s kojim ste slali fotografiju. A tu je također moguće i malo urediti fotografije, tj. dodavati efekte, okvire, zakrenuti, poravnati ili crtati po fotografiji. Učitavanje fotografija je dosta brzo, kao i zumiranje po fotografijama.

 

Za slušanje glazbe je zadužena aplikacija Glazba koja je također ne izmijenjena u odnosu na standardnu Android aplikaciju. U aplikaciji je moguće vidjeti svu glazbu prema izvođaču, albumu, sve pjesme ili odabrati Playlistu.

Q6 posjeduje i FM radio, ali je za njegovo slušanje potrebno koristiti slušalice koje služe kao antena.

 

Videozapisi služi za pregledavanje videa. Aplikacija nudi tek osnovne naredbe (premotavanje, pauza/stop), te odabir punog ekrana. Prikaz videa je dobar, ali kod malo većih videa smo primijetili malo zastajkivanja. Video zapise je moguće pogledati i u Galeriji.

 

Zvuk zvučnika je glasan, ali smo primijetili nedostatak basa. Čak i kad smo pojačali na najglasnije nismo primijetili nikakve distorzije.

Fotoaparat i video

Evolveo Q6 dolazi s 8-megapikselnom stražnjom kamerom s autofokusom i LED bljeskalicom, dok je prednja kamera 2-megapikselna. Rezolucija stražnje kamera je 3264 x 2448 piksela, a rezolucija videa je 1080p, dok je rezolucija prednje kamere 1600x1200 piksela.

Sučelje kamere je jednostavno i nudi par postavki. Na lijevoj strani se nalaze ikonice za odabir načina rada (Auto, VDR, portret, pejzaž, sportovi, cvijeće, pozadinsko svjetlo, zalazak sunca, noć, plaža, snijeg), odabir efekta (mono, sephia, negativ i slično), ikona za promjenu prednje/stražnje kamere, uljepšavanje lica, te ikona za postavke.

 

U postavkama je moguće uključiti bljeskalicu, geo lociranje, odabrati veličinu fotografije, kvalitetu fotografije, uključiti timer, podesiti ekspoziciju, balans bijele boje, način fokusa, uključiti prepoznavanje lica. Na desnoj strani sučelja kamere se nalazi „okidač“ iznad kojeg se nalazi mali izbornik za odabir: panorama, fotoaparat, video snimanje.

U postavkama video zapisa je moguće uključiti/isključiti bljeskalicu, odabrati kvalitetu video zapisa, trajanje zapisa, uključiti geo lociranje, podesiti balans bijele boje.

 

Fotografije su na razini konkurencije u ovom cjenovnom rangu. Kvaliteta fotografija je zadovoljavajuća, ali ovisi i o uvjetima osvjetljenja. Fotografije snimane po dnevnom svjetlu su dosta dobre, a kod fotografija snimanih u noćnim uvjetima je primjetan mali šum. Uzvrat boja je dobar, ali nam se znalo desiti da su pojedine fotografije isprane, ovisno u kojim uvjetima je fotografija snimljena, a sama količina detalja bi mogla biti veća.

 

Fotografirano s Evolveo Strongphone Q6:

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1461673138.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1461673577.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1461673784.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Q6 dolazi s dva utora za SIM kartice, no utor za drugu SIM karticu je istovremeno i utor za memorijsku karticu. Tako da ukoliko želite proširiti memoriju mobitela, morat ćete mobitel koristiti samo s jednom SIM karticom.

Pored standardnog Bluetootha, Wi-Fi-ja, GPS-a tu je i podrška za 4G (LTE) mreže.

 

Na uređaju dolazi instaliran samo „Preglednik“ za internet. Ova aplikacija nam je poznata s drugih Android uređaja. Aplikacija je jednostavna i nudi mogućnost pregledavanja više stranica u više prozora. Učitavanje stranica je dosta dobra.

Navigacija

Na uređaju dolaze instalirane dvije aplikacije za navigaciju. Prva je standardno Karte (Google Maps) koja ima mogućnost glasovne navigacije. Učitavanje karti je dobro, a i zumiranje po kartama je također dosta dobro. Druga aplikacije koja dolazi instalirana je Here Maps. Otvaranje ove aplikacije traje malo duže, ali nudi mogućnost offline navigiranja, a karta Hrvatske je 380 MB.

Brzina lociranja putem GPS-a je dosta brza i precizna.

Uredski paket

Evolveo Q6 dolazi bez ikakvih Office aplikacija. Tijekom testa smo isprobali Microsoft Office Mobile aplikaciju za pregledavanje i uređivanje dokumenata. Pokretanje aplikacije i učitavanje nešto većih dokumenata traje malo dulje, a kraće dokumente učitava bez puno problema. U Play trgovini možete pronaći i druge aplikacije koje rade isti posao.

Organizator i alarm

Alarm se nalazi u aplikaciji Sat koja ima 4 izbornika. Prvi izbornik je alarm, a moguće je podesiti više alarma s različitim vremenima i danima ponavljanja. Za svaki alarm je moguće odabrati melodiju, vibraciju, pojačavanje glasnoće i naziv. Kada ste namjestili alarm, a mobitel vam je ugašen, u zadano vrijeme će vam se mobitel upaliti i alarm će početi zvoniti.

Drugi izbornik je sat te je moguće dodati više različitih gradova, treći izbornik je štoperica, a četvrti odbrojavanje.

 

Organizator je riješen pomoću Google kalendara. Kalendar je moguće sinkronizirati s Gmail računom te odabrati koje kalendare želite prikazivati. Sami kalendar je moguće pregledavati po danu, tjednu, mjesecu ili rasporedu. Možete dodavati i nove događaje na mobitelu te ih sinkronizirati s Gmail računom. Svakom novom događaju možete dodati naziv, mjesto, vrijeme i odabrati ponavljanje događaja.

Aplikacije i igre

Evolveo Strongphone Q6 dolazi s tek kojom instaliranom aplikacijom poput File Explorera (preglednika datoteka na uređaju i memorijskoj kartici) i Here Mapsa (navigacija). Na uređaju ne dolaze instalirane igrice. Ukoliko su vam potrebne aplikacije ili igrice, iste će te naći u Play trgovini.

Tijekom testa smo probali pokrenuti i nešto zahtjevniju igricu, ali njihovo igranje nije fluidno, tj. zastajkuju igrice.

Cijena za Evolveo Strongphone Q6

Evolveo Strongphone Q6 možete u slobodnoj prodaji kupiti za 1.799 kn (travanj 2016).

Cool faktor

Cool faktor ovog uređaja je otpornost na vodu, prašinu i padove.

Zaključak testa

Strongphone Q6 je drugi mobitel proizvođača Evolveo kojeg smo testirali. Za razliku od prethodnog modela Q7, ovaj uređaj je još „čvršći“ i otporniji, posjeduje nešto veći ekran, a uz to je i jeftiniji. Dizajn samog uređaja definitivno nije za svakoga, ali osobe koje traže izdržljiv telefon, po pristupačnoj cijeni, a žele veliki ekran, pristojnu kameru i jaki zvučnik definitivno trebaju pogledati ovaj model.

No kao i svaki uređaj tako i ovaj posjeduje poneku manu. Tu bi spomenuli nešto sporiji rad u određenim situacijama te bateriju koja na papiru djeluje velikom ali u praksi postiže 1 dan autonomije. A također su tu i nešto veće dimenzije i masa samog uređaja, što traži određeno privikavanje. Konkurencija, pogotovo u ovom cjenovnom rangu nije velika.

 

Plus

+ cijena

+ IP67 otpornost

+ dual SIM i LTE podrška

 

Minus

- nešto sporiji rad

- baterija bi mogla trajati duže

Konkurencija - Samsung Galaxy XCover 3

Samsung Galaxy Xcover 3 ima manji ekran s manjom rezolucijom (4,5“, 480 x 800), ali posjeduje 4-jezgreni procesor takta 1,2 GHz (kao i Q6), ali ima 1,5 GB RAM-a (Q6 ima 1 GB) te 8 GB interne memorije. Stražnja kamera je 5 MP (kod Q6 je 8 MP), dok je prednja kamera kod oba uređaja 2 MP. Cijena za Samsung Galaxy Xcover 3 je 1.636 kn.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1461674047.jpg

Konkurencija - CAT S30

CAT S30 ima manji ekran s nižom rezolucijom (4,5“, 480x840). Uređaj posjeduje 4-jezgreni procesor takta 1,1 GHz i 1 GB RAM-a te 8 GB interne memorije, što je gotovo identično specifikacijama kod Q6, a oba uređaja posjeduju bateriju kapaciteta 3000 mAh. Stražnja kamera je 5 MP, a prednja 2 MP. Cijena za CAT S30 je 2.420 kn.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1461674188.jpg

 

 

 

Komentari

denis

23. ožujka 2017 - 23:49 Prijavi neprimjeren komentar

Razocaran sam mobitelom evolveo q6. Nakon dva mjeseca vec je bio na reklamaciji(zuji u razgovoru,spor a najvise me se dojmilo sto su mu se odljepile zastitne gume tj guma kojom je oblozen. Kvar nije otklonjen nego sam dobio novi isti takav.rekoh ajde super..evo ,ni dva mjeseca nije proslo guma kojom je oblozen opet otpada..i sta sad da radim..

Odgovori